| Manufacturers: | IDEC |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PS5R-VA24 |
| Description: | POWER SUPPLY 7.5W 24VDC DIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IDEC |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | PS5R-V (7.5W) |
| Features | Adjustable Output, IP20, Universal Input |
| Approvals | CE, cULus, TUV |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Active |
| Applications | Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 7.2W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 2.76" L x 1.77" W x 2.95" H (70.0mm x 45.0mm x 75.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 300mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $46.55 | $45.62 | $44.71 |