| Manufacturers: | IDEC |
|---|---|
| Product Category: | Controllers - Machine Safety |
| Data Sheet: | FS1A-C11S |
| Description: | SMARTSAFETY RELAY 24LOGIC TYPE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IDEC |
| Product Category | Controllers - Machine Safety |
| Series | FS1A |
| Features | Delay Time 0 ~ 30sec |
| Approvals | CE, cULus, TUV |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Controller Type | General Purpose |
| Safety Category | Category 4, PLe, SIL3 |
| Voltage - Supply | 24VDC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP20 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Safety Outputs and Type | Solid State (4) |
| Contact Rating @ Voltage | 1A @ 24VDC |
| Number of Inputs and Type | 16 - Digital |
| Auxiliary Outputs and Type | Solid State (2) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $561.38 | $550.15 | $539.15 |