| Manufacturers: | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | SCX15AN |
| Description: | SENSOR TEMP COMP 15PSIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0 mV ~ 90 mV (12V) |
| Series | SCX |
| Accuracy | ±1% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 0.19" (4.8mm) Tube |
| Port Style | Barbed |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | 6-SIP Module |
| Maximum Pressure | 30PSI (206.84kPa) |
| Voltage - Supply | 20V |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Pressure | 15PSI (103.42kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $146.58 | $143.65 | $140.78 |