| Manufacturers: | Hoffman Enclosures, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | A16148PHC |
| Description: | BOX PLASTIC GRAY 16.02"LX14.02"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffman Enclosures, Inc. |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 8.346" (212.00mm) |
| Series | - |
| Weight | 10 lbs (4.5kg) |
| Ratings | IP66, NEMA 4,4X,12,13, UL-508A |
| Features | Mounting Flange, Wall Mount |
| Material | Plastic, Polypropylene |
| Thickness | 0.630" (16.00mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 225in² (1452cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 16.024" L x 14.016" W (407.00mm x 356.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $153.86 | $150.78 | $147.77 |