| Manufacturers: | Hoffman Enclosures, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | A1008CHAL |
| Description: | JUNCTION BOX ALUM 10"L X 7.99"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffman Enclosures, Inc. |
| Product Category | Boxes |
| Color | Natural |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 4.016" (102.00mm) |
| Series | - |
| Weight | 3.1 lbs (1.4kg) |
| Ratings | IP65, NEMA 3RX,12, 13, UL-50, 50E |
| Features | Sealing Gasket, Wall Mount |
| Material | Metal, Aluminum |
| Thickness | 0.079" (2.00mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 80.0in² (516cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Junction Box |
| Size / Dimension | 10.000" L x 7.992" W (254.00mm x 203.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $275.38 | $269.87 | $264.47 |