| Manufacturers: | Hirose Electric Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Modular Connectors - Plugs |
| Data Sheet: | TM22P-88P |
| Description: | CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Product Category | Modular Connectors - Plugs |
| Color | Translucent - Clear |
| Length | 0.886" (22.50mm) |
| Series | TM21P |
| Ratings | Cat5e |
| Features | Protective Latch Cover |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Cable Type | Round Cable, Solid or Stranded Wires |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | IDC |
| Connector Type | Plug |
| Contact Finish | Gold |
| Voltage Rating | 125V |
| Shield Material | Copper Alloy |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Polycarbonate (PC) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions/Contacts | 8p8c (RJ45, Ethernet) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.11 | $2.07 | $2.03 |