| Manufacturers: | Hirose Electric Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Housings |
| Data Sheet: | RP17A-13PA-12PC(71) |
| Description: | CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Product Category | Circular Connectors - Housings |
| Note | Contacts Not Included |
| Type | For Male Pins |
| Series | RP17A |
| Features | Backshell, Cable Clamp, Electrostatic Shield, Strain Relief |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cable Clamp, 1 Screw, 1 Spring, 1 Strain Relief |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Active |
| Contact Size | 1.2mm (9), 1.6mm (3) |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | - |
| Contact Shape | Circular |
| Housing Color | Black |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug Housing |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Shell Material | Polycarbonate (PC) |
| Insert Material | Polycarbonate (PC) |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 12 |
| Shell Size - Insert | 13 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.13 | $6.01 | $5.89 |