| Manufacturers: | Hirose Electric Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Adapters |
| Data Sheet: | DF11-18DEP-2A |
| Description: | CONN ADAPT PLUG/PLUG 18POS 2MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Product Category | Rectangular Connectors - Adapters |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | DF11 |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 18 |
| Convert To (Adapter End) | Plug, Male Pins |
| Convert From (Adapter End) | Plug, Male Pins |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.10 | $1.08 | $1.06 |