| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | T40L0C2 |
| Description: | CABLE TIE 14.6"L 40LB BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.157" (4.00mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.13" (104.90mm) |
| Length - Actual | 1.214' (370.00mm) |
| Tensile Strength | 40 lbs (18.14 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 14.50" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.50 | $0.49 |