| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | T30RSF9C2 |
| Description: | PUSH MOUNT TIE 30LB 6.3"L NATURA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.142" (3.61mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Push Mount, Arrowhead |
| Bundle Diameter | 1.25" (31.75mm) |
| Length - Actual | 0.528' (161.00mm, 6.34") |
| Tensile Strength | 30 lbs (13.61 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 6.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.43 | $0.42 | $0.41 |