| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Data Sheet: | 596-00655 |
| Description: | LABEL ID/RATINGS 4"X2" 50PC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Shape | Rectangle |
| Width | 4.000" (101.60mm) |
| Length | 2.000" (50.80mm) |
| Series | - |
| Ratings | IFC, NEC, UL Rated |
| Features | UV Resistant, Weather Resistant |
| Language | English |
| Location | - |
| Packaging | Roll |
| Print Type | Pre-Printed, Printable (Thermal Transfer) |
| Arrangement | Text Only |
| Part Status | Active |
| Applications | Solar |
| Legend (Text) | Nominal Operating AC Voltage. Nominal Operating AC Frequency. Maximum AC Power. Maximum AC Current. Maximum Overcurrent Devi⦠|
| Mounting Type | Adhesive |
| Color - Legend | White |
| Material - Body | Polyester |
| Diameter - Label | - |
| Color - Background | Red |
| Legend (Symbol Only) | No Symbol |
| Application Specifics | Notice |
| Outside Pipe Diameter (Max) | - |
| Outside Pipe Diameter (Min) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $100.27 | $98.26 | $96.30 |