| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 157-00140 |
| Description: | T50SOSFT6LG-E2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.181" (4.60mm) |
| Series | - |
| Features | Heat Stabilized, Impact Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | - |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Push Mount, Fir Tree |
| Bundle Diameter | 1.38" (35.00mm) |
| Length - Actual | 0.548' (167.00mm, 6.57") |
| Tensile Strength | 40 lbs (18.14 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 6.50" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |