| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 121-83360 |
| Description: | KABELRAP 175LB 13.25" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.310" (7.87mm) |
| Series | Kabelrap |
| Features | UV Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 50 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 3.37" (85.60mm) |
| Length - Actual | 1.104' (336.55mm) |
| Tensile Strength | 175 lbs (79.40 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 13.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.12 | $1.10 | $1.08 |