| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 117-00012 |
| Description: | STD OFF DL CLMP 100LB .31"DIA BK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.500" (12.70mm) |
| Series | - |
| Features | Heat Stabilized, Impact Modified, UV Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 150 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Stud Mount, Standoff |
| Bundle Diameter | 2.30" (58.42mm) per Tie |
| Length - Actual | 1.677' (511.00mm) |
| Tensile Strength | 100 lbs (45.36 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Double Head Releasable |
| Length - Approximate | 20.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.88 | $1.84 | $1.81 |