| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 109-00030 |
| Description: | Q18R BLK 4.13" Q TIE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.102" (2.60mm) |
| Series | Q Tie |
| Features | Halogen Free, Pre-Lock |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 0.94" (23.80mm) |
| Length - Actual | 0.344' (105.00mm, 4.13") |
| Tensile Strength | 18 lbs (8.16 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 4.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.31 | $0.30 | $0.30 |