| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | M40-6202146 |
| Description: | CONN RCPT 21POS SMD TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Series | M40 |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.130" (3.30mm) |
| Number of Positions | 21 |
| Mated Stacking Heights | 4.3mm |
| Contact Finish Thickness | 80.0µin (2.03µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.14 | $2.10 | $2.06 |