| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | H2074Z01 |
| Description: | TERM TURRET SLOTTED L=8.74MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Swage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single End, Fork |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.126" (3.20mm) |
| Flange Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Staking Side ID | 0.109" ~ 0.112" (2.77mm ~ 2.85mm) |
| Staking Side OD | 0.152" ~ 0.154" (3.86mm ~ 3.92mm) |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.515" (13.08mm) |
| Number of Turrets | Triple |
| Length - Above Board | 0.344" (8.74mm) |
| Length - Below Flange | 0.171" (4.34mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | 0.180" (4.57mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.155" ~ 0.159" (3.94mm ~ 4.04mm) |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.61 | $0.60 | $0.59 |