| Manufacturers: | Hammond Manufacturing |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | RH3195 |
| Description: | BOX ABS GRAY 7.48"L X 4.02"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hand Held, Split Sides and End Panel(s) |
| Height | 1.594" (40.50mm) |
| Series | RH |
| Weight | - |
| Ratings | - |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Material | Plastic, ABS |
| Thickness | 0.108" (2.74mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 30.0in² (194cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 7.480" L x 4.016" W (189.99mm x 102.01mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.47 | $9.28 | $9.09 |