| Manufacturers: | Hammond Manufacturing |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 195G20 |
| Description: | FIXED IND 5MH 20A 25 MOHM CHASS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | 195 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 5mH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 4.500" L x 4.750" W (114.30mm x 120.65mm) |
| DC Resistance (DCR) | 25mOhm |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Height - Seated (Max) | 3.750" (95.25mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $96.21 | $94.29 | $92.40 |