| Manufacturers: | Hammond Manufacturing |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | 1596B114-5 |
| Description: | BOX ABS BLK 2.95"L X 2.95"W 5PK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Product Category | Boxes |
| Color | Black |
| Height | 1.583" (40.20mm) |
| Series | 1596 |
| Weight | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Material | Plastic, ABS |
| Thickness | 0.051" (1.30mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 8.73in² (56.3cm²) |
| Container Type | Box, Potting |
| Size / Dimension | 2.953" L x 2.953" W (75.00mm x 75.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.06 | $11.82 | $11.58 |