| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | 21033812807 |
| Description: | M12 X-CODE 8PIN FEMALE PCB WITHO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | Har-Speed M12 |
| Features | Board Guide |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Shielded |
| Orientation | X |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Insert, Female Sockets |
| Fastening Type | - |
| Shell Material | - |
| Voltage Rating | 50V |
| Insert Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size - Insert | M12-8 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.55 | $16.22 | $15.89 |