| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Data Sheet: | 19440031440 |
| Description: | CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Size | 3A |
| Style | Top Entry |
| Series | Han-INOX® |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Thread Size | M20 |
| Housing Color | - |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Connector Type | Hood |
| Housing Finish | - |
| Size / Dimension | 1.051" L x 1.051" W x 2.356" H (26.70mm x 26.70mm x 59.85mm) |
| Ingress Protection | IP44 |
| Dielectric Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $55.96 | $54.84 | $53.74 |