| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Data Sheet: | 09370030301 |
| Description: | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Size | 3A |
| Style | Bottom Entry |
| Series | Han® M |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Thread Size | - |
| Housing Color | Black |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Connector Type | Base - Panel Mount |
| Housing Finish | Epoxy Powder Paint |
| Size / Dimension | 1.102" L x 1.575" W x 0.984" H (28.00mm x 40.00mm x 25.00mm) |
| Ingress Protection | IP44 |
| Dielectric Material | Zinc, Die Cast |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.10 | $43.22 | $42.35 |