| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Data Sheet: | 09200101730 |
| Description: | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Size | 10A |
| Style | Bottom Entry |
| Series | HanĀ® A |
| Features | Cable to Cable |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Thread Size | PG13.5 |
| Housing Color | - |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Hood Top |
| Connector Type | Hood - Coupling |
| Housing Finish | - |
| Size / Dimension | 2.469" L x 1.161" W x 1.654" H (62.70mm x 29.50mm x 42.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | - |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $51.02 | $50.00 | $49.00 |