| Manufacturers: | Grayhill, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Switches |
| Data Sheet: | 71BD30-01-1-AJS |
| Description: | ROTARY SWITCH ADJ STOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Product Category | Rotary Switches |
| Series | 71 |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Angle of Throw | 30° |
| Number of Decks | 1 |
| Circuit per Deck | SP12T |
| Termination Style | Solder Lug |
| Number of Positions | 2 ~ 12 |
| Voltage Rating - AC | 115V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Current Rating (Amps) | 250mA (AC/DC) |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.68 | $17.33 | $16.98 |