| Manufacturers: | Grayhill, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | 37FML2-AAP11L |
| Description: | SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Piezo |
| Series | 37F |
| Circuit | SPST-NO |
| Features | Sealed - Fully, Vandal Resistant |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 24V |
| Voltage Rating - DC | 24V |
| Color - Actuator/Cap | Blue |
| Current Rating (Amps) | 200mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $52.05 | $51.01 | $49.99 |