| Manufacturers: | Grayhill, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Banana and Tip Connectors - Binding Posts |
| Data Sheet: | 29-3 RED |
| Description: | CONN BIND POST KNURLED RED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Product Category | Banana and Tip Connectors - Binding Posts |
| Type | Standard |
| Color | Red |
| Series | 29 |
| Head Size | - |
| Head Style | Knurled |
| Nut Plating | Nickel |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded and Turret |
| Nut Material | Brass |
| Plating - Body | Nickel |
| Voltage Rating | 120V |
| Material - Body | Brass |
| Panel Thickness | 0.187" (4.75mm) |
| Termination Thread | 10-32 |
| Cross Hole Diameter | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.34 | $9.15 | $8.97 |