| Manufacturers: | Grayhill, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Switches |
| Data Sheet: | 19101-06UL |
| Description: | SWITCH ROTARY 6POS 15A 120V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Product Category | Rotary Switches |
| Series | 19 |
| Features | - |
| Index Stops | Fixed |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Finish | - |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length | 12.70mm |
| Number of Decks | 1 |
| Operating Force | 8.641 ~ 26gfm |
| Circuit per Deck | SP6T |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Depth Behind Panel | 24.13mm |
| Number of Positions | 6 |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Voltage Rating - DC | 120V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 1A (DC) |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $41.49 | $40.66 | $39.85 |