| Manufacturers: | Global Power Technologies Group |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | GHIS080A120S-A1 |
| Description: | IGBT BOOST CHP 1200V 160A SOT227 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Global Power Technologies Group |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 480W |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 80A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 160A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 10.3nF @ 30V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $52.70 | $51.65 | $50.61 |