| Manufacturers: | GlobTek, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | TR9CE3000LCPCIM(R6B) |
| Description: | GTM96300-3614.5-2.5-T3, 36W, 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | GlobTek, Inc. |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Desktop (Class I) |
| Series | GTM96300-3614.5-2.5-T3 |
| Approvals | CB, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI |
| Efficiency | Level VI, CoC Tier 2 |
| Input Type | Cord (Sold Separately) |
| Cord Length | 47.2" (1.20m) |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Polarization | Positive Center |
| Power (Watts) | 36W |
| Input Connector | IEC 320-C14 |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm |
| Size / Dimension | 4.22" L x 1.97" W x 1.40" H (107.2mm x 50.0mm x 35.5mm) |
| Voltage - Output | 12V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 3A |
| No Load Power Consumption | 75mW (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.15 | $16.81 | $16.47 |