| Manufacturers: | GlobTek, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Power, Line Cables and Extension Cords |
| Data Sheet: | 3011043M000R-CEE(R) |
| Description: | NEMA 5-15P - NORTH AMERICAN 3 CO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | GlobTek, Inc. |
| Product Category | Power, Line Cables and Extension Cords |
| Color | Black |
| Length | 9.84' (3.00m) |
| Series | - |
| Features | - |
| Cord Type | SJT |
| Shielding | Unshielded |
| Wire Gauge | 14 AWG |
| Part Status | Active |
| 1st Connector | NEMA 5-15P |
| 2nd Connector | 1 Ring Terminal, 2 Wire Leads |
| Approval Marks | CSA, UL |
| Voltage Rating | 125V |
| Approved Countries | Canada, United States |
| Number of Conductors | 3 |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Operating Temperature | 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.04 | $12.78 | $12.52 |