| Manufacturers: | General Cable/Carol Brand |
|---|---|
| Product Category: | Coaxial Cables (RF) |
| Data Sheet: | C8028.38.02 |
| Description: | CABLE COAXIAL RG59 18AWG 500' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable/Carol Brand |
| Product Category | Coaxial Cables (RF) |
| Usage | CCTV |
| Length | 500.0' (152.40m) |
| Series | - |
| Features | - |
| Impedance | 71 Ohms |
| Cable Type | Coaxial |
| Wire Gauge | 18 AWG (0.82mm²) |
| Cable Group | RG-59 |
| Part Status | Active |
| Shield Type | Braid |
| Jacket Color | White |
| Shield Coverage | 95% |
| Shield Material | Copper, Bare |
| Conductor Strand | Solid |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Dielectric Diameter | 0.144" (3.66mm) |
| Dielectric Material | Solid Polyethylene (PE) |
| Operating Temperature | - |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.238" (6.05mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| VoP, Velocity of Propagation | 78 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $150.76 | $147.74 | $144.79 |