| Manufacturers: | General Cable/Carol Brand |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 89003.35.01 |
| Description: | CABLE 3COND 18AWG BLACK 100' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable/Carol Brand |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | Cord and Cordset |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Series | Ultra Flex® |
| Ratings | - |
| Voltage | 300V |
| Features | Oil Resistant |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Black |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 16/30 |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Number of Conductors | 3 |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.310" (7.87mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0300" (0.762mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $102.57 | $100.52 | $98.51 |