| Manufacturers: | General Cable/Carol Brand |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 02635.99.05 |
| Description: | CABLE 3COND 16AWG YELLOW 1=1FT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable/Carol Brand |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 5000' (1524.0m) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 600V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Yellow |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 65/34 |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation | Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM) |
| Number of Conductors | 3 |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.395" (10.03mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Super Vu-Tron® Supreme |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0300" (0.762mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.10 | $1.08 | $1.06 |