| Manufacturers: | General Cable/Carol Brand |
|---|---|
| Product Category: | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Data Sheet: | 01776.35T.01 |
| Description: | WELD CABLE 2AWG 600V BLACK 250' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable/Carol Brand |
| Product Category | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Length | 250.0' (76.2m) |
| Series | 1776 |
| Ratings | ASTM B-172 Class K |
| Voltage | 600V |
| Features | - |
| Cable Type | Welding |
| Wire Gauge | 2 AWG |
| Part Status | Active |
| Jacket Color | Black |
| Conductor Strand | 625/30 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.465" (11.81mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $676.30 | $662.77 | $649.52 |