| Manufacturers: | GeneSiC Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | MSRT10060(A)D |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 100A 3 TOWER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Three Tower |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Supplier Device Package | Three Tower |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $53.50 | $52.43 | $51.38 |