| Manufacturers: | GeneSiC Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | GC2X15MPS12-247 |
| Description: | SIC DIODE 1200V 30A TO-247-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 14µA @ 1200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 15A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 75A (DC) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $23.20 | $22.74 | $22.28 |