| Manufacturers: | Garmin Canada Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver Modules |
| Data Sheet: | N5150M5CD |
| Description: | MODULE RF ANT N5 SOC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Garmin Canada Inc. |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v4.1 |
| Data Rate | 60kbps |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tray |
| Modulation | - |
| Memory Size | 256kB Flash, 32kB RAM |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -93dBm |
| Antenna Type | Integrated, Trace |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Module |
| Power - Output | 4dBm |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Utilized IC / Part | nRF51422 |
| Current - Receiving | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C |
| Current - Transmitting | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $21.76 | $21.32 | $20.90 |