| Manufacturers: | GC Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Selector Switches |
| Data Sheet: | 35-867 |
| Description: | SWITCH PULL CHAIN SP3T 6A 125V O |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | GC Electronics |
| Product Category | Selector Switches |
| Type | Standard |
| Series | - |
| Circuit | SP3T |
| Features | - |
| Approvals | CSA, UR |
| Part Status | Active |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On-On-On |
| Termination Style | - |
| Ingress Protection | - |
| Depth Behind Flange | - |
| Number of Positions | 3 |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
| Operating Temperature | - |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.68 | $8.51 | $8.34 |