FO7HSCAE50.0-T2
Manufacturers: Fox Electronics
Product Category: Oscillators
Data Sheet: FO7HSCAE50.0-T2
Description: OSC XO 50MHZ 2.5V HCMOS SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Fox Electronics
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output HCMOS
Series O7HS
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 50MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 20mA