| Manufacturers: | Fox Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | FO1HSCBF48.0-T3 |
| Description: | XTAL OSC XO 48.0000MHZ HCMOS SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fox Electronics |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS |
| Series | F135 |
| Ratings | - |
| Function | Standby (Power Down) |
| Frequency | 48MHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.083" L x 0.067" W (2.10mm x 1.70mm) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 10mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |