FC7ASBBMD20.0-T2
Manufacturers: Fox Electronics
Product Category: Crystals
Data Sheet: FC7ASBBMD20.0-T2
Description: CRYSTAL 20MHZ 20PF SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Fox Electronics
Product Category Crystals
Type MHz Crystal
Series C7AS
Ratings -
Frequency 20MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms