| Manufacturers: | Fox Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | FC7ASBBMD20.0-T2 |
| Description: | CRYSTAL 20MHZ 20PF SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fox Electronics |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | C7AS |
| Ratings | - |
| Frequency | 20MHz |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 20pF |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm) |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.57 | $0.56 | $0.55 |