| Manufacturers: | Finder Relays, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | 48.61.7.024.0050SPA |
| Description: | RLY INTERFACE MOD SPDT 16A 24V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Finder Relays, Inc. |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | 48 |
| Features | Diode, Lighted Indicator |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 22.2mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 12ms |
| Release Time | 12ms |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Insulation | - |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 17.5 VDC |
| Must Release Voltage | 4.8 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 16A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.24 | $13.96 | $13.68 |