| Manufacturers: | Fair-Rite Products Corp. |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 38M5040AA0606 |
| Description: | RF FERRITE SHEET 2.362"X2.362" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fair-Rite Products Corp. |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Flexible Ferrite Sheet |
| Shape | Sheet |
| Width | 2.362" (60.00mm) |
| Length | 2.362" (60.00mm) |
| Series | - |
| Adhesive | - |
| Shelf Life | 12 Months |
| Part Status | Active |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 0.017" (0.43mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | -40°F ~ 185°F (-40°C ~ 85°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.64 | $9.45 | $9.26 |