| Manufacturers: | FTDI (Future Technology Devices International, Ltd.) |
|---|---|
| Product Category: | Smart Cables |
| Data Sheet: | TTL-232RG-VSW5V-WE |
| Description: | CABLE USB SERIAL 5V WIRE 450MA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | FTDI (Future Technology Devices International, Ltd.) |
| Product Category | Smart Cables |
| Usage | USB to TTL Serial 5V |
| Length | 5.90' (1.80m) |
| Series | USBmadeEZ-UART |
| Shielding | Unshielded |
| Part Status | Active |
| Convert To (Adapter End) | Cable, 6 Wire Leads |
| Convert From (Adapter End) | USB - A, Plug |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $22.25 | $21.81 | $21.37 |