| Manufacturers: | Excelitas Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Xenon Lighting |
| Data Sheet: | ME300BF |
| Description: | VQ XENON ELLIPTICAL AND PARABOL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Excelitas Technologies |
| Product Category | Xenon Lighting |
| Type | Short Arc Parabolic Lamp |
| Style | Ceramic Body |
| Series | Cermax® |
| Voltage | 20kV (Start), 12V ~ 15V (Operating) |
| Part Status | Active |
| Temperature | 150°C (Max) |
| Output Power | 37W (IR), 75W (Radiant), 4W (UV) |
| Visible Output | 5500lm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $480.00 | $470.40 | $460.99 |