| Manufacturers: | Everlight Electronics Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | ELD-526SYGWA/S530-E2 |
| Description: | DISPLAY DUAL DIGIT 0.54" YLW-GRN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Yellow-Green |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Active |
| Display Type | 14-Segment, Alphanumeric |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.54" (13.72mm) |
| Size / Dimension | 0.835" H x 0.988" W x 0.303" D (21.20mm x 25.10mm x 7.70mm) |
| Wavelength - Peak | 575nm |
| Millicandela Rating | 4.5mcd |
| Number of Characters | 2 |
| Power Dissipation (Max) | 60mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.06 | $1.04 | $1.02 |