| Manufacturers: | Everlight Electronics Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | 313-2SDRD/S530-A3 |
| Description: | LED RED DIFFUSED 4.7MM ROUND T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Red |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | 4.70mm Dia |
| Packaging | Bulk |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Obsolete |
| Height (Max) | 7.54mm |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 40° |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Wavelength - Peak | 650nm |
| Millicandela Rating | 50mcd |
| Wavelength - Dominant | 639nm |
| Supplier Device Package | 4.7mm Round |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |