| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | WSLTB-01A-19A |
| Description: | CBL CLIP WIRE SADDLE NATURAL ADH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clip, Wire Saddle on Base |
| Color | Natural |
| Width | 0.500" (12.70mm) |
| Height | 0.409" (10.40mm) |
| Length | 0.374" (9.50mm) |
| Series | - |
| Adhesive | Acrylic Based |
| Features | Flame Retardant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 0.421" L x 0.189" H (10.69mm x 4.80mm) |
| Mounting Type | Adhesive |
| Panel Hole Size | 0.126" (3.20mm) |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | Hinged, Top Lock |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.51 | $0.50 |