| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Board Supports |
| Data Sheet: | SRLCBS-7-01 |
| Description: | BRD SPT SNAP LOCK/RIVET 7/16" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Board Supports |
| Series | SRLCBS |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Part Status | Active |
| Holding Type | Snap Lock |
| Mounting Type | Snap Rivet |
| Length - Overall | 0.839" (21.30mm) |
| Between Board Height | 0.438" (11.13mm) 7/16" |
| Support Hole Diameter | 0.157" (3.99mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm) |
| Support Panel Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Mounting Panel Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.49 | $0.48 | $0.47 |